Česká diplomacie varuje před cestou na východ Ukrajiny a do Oděsy

Ministerstvo zahraničí dnes důrazně doporučilo Čechům zrušit nebo odložit cesty do některých oblastí na východě Ukrajiny a do jihoukrajinské Oděsy, které jsou dějištěm střetů mezi ukrajinskými vládními silami a proruskými separatisty. České občany, kteří v těchto regionech pobývají, pak ministerstvo vyzvalo k tomu, aby odjeli. Kvůli blížícím se prezidentským volbám v neklidné zemi také doporučilo vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a neúčastnit se shromáždění. 

"MZV ČR důrazně doporučuje občanům České republiky zrušit nebo odložit cesty do Luhanské a Doněcké oblasti Ukrajiny, kde probíhá protiteroristická operace ukrajinské vlády, a do města Oděsa, kde došlo mezi obyvatelstvem o víkendu 2. až 4. května 2014 k tragickým srážkám," upozornilo ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách. "Pokud se občané ČR v těchto oblastech nacházejí, MZV vyzývá k jejich okamžitému opuštění," dodalo. 
    
Česká diplomacie také nedoporučuje Čechům cestovat do Charkovské oblasti na východě země a na poloostrov Krym, který se v březnu odtrhl od Ukrajiny a požádal o připojení k Rusku. Obezřetní mají být čeští občané rovněž při cestách do Dněpropetrovské, Záporožské, Chersonské a Mykolajivské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. 
    
V zemi jsou na 25. května plánovány prezidentské volby a podle ministerstva panují obavy, že v tento den a v týdnech bezprostředně před a po volbách bude na celém území Ukrajiny docházet ke "široké škále provokací". Ministerstvo proto Čechům doporučilo vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a vyzvalo k tomu, aby se neúčastnili demonstrací a pochodů. 
    
Podobné varování jako česká diplomacie dnes svým občanům adresovalo i německé ministerstvo zahraničí. Na nebezpečí cest na východ a jih Ukrajiny upozornilo zejména novináře, kterým podle Berlína hrozí, že mohou být proruskými separatisty zadrženi, jako se to nedávno stalo skupině inspektorů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve východoukrajinském Slavjansku. V sedmičlenné skupině, která byla propuštěna po týdnu, byli čtyři Němci a jeden důstojník české armády. 
 
zdroj: ČTK