Bouřky hrozí v Česku i ve středu a budou velmi silné

Bouřky hrozí v Česku až do středečního večera a budou ve většině krajů velmi silné. Přinesou přívalový déšť, krupobití a nárazy větru, hladiny řek mohou stoupnout až na druhý povodňový stupeň ze tří. Oznámil to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak prodloužil výstrahu platnou původně jen do dnešního večera a v řadě krajů zvýšil možné nebezpečí z nízkého stupně na vysoký.

Velmi silné bouřky hrozí podle ČHMÚ v severní polovině republiky - v Praze a Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Výstraha ústavu platí pro tyto regiony od dnešního poledne do středečních 23:00. Ve zbytku Česka už bude podle meteorologů stupeň nebezpečí nízký. Na Vysočině a v Jihomoravském a Zlínském kraji platí výstraha před bouřkami rovněž do středečních 23:00 a v Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji jen do dnešních 23:00.
 
"V severní polovině našeho území se budou ojediněle vyskytovat velmi silné bouřky, které budou provázeny přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů, popřípadě i kroupami nebo nárazy větru o rychlosti kolem 72 kilometrů za hodinu," sdělili pracovníci ČHMÚ. V oblastech zasažených přívalovými dešti mohou podle nich zejména u menších toků hladiny vystoupat na první až druhý stupeň povodňové aktivity.
 
Bouřky s přívalovými dešti zasáhly část České republiky už v pondělí. Voda například zaplavovala sklepy a silnice na Novojičínsku a Opavsku v Moravskoslezském kraji, na Třebíčsku na Vysočině nebo na Zlínsku.
 
zdroj: ČTK