Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Asociace Romů chce od vlády řešení bydlení pro sociálně vyloučené

10. 08 2012 | Celostátní asociace Romů ČR žádá vládu, aby se zabývala problematikou bydlení pro lidi ohrožené sociálním vyloučením. Asociace tak zareagovala na situaci v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze, kde stavební úřad minulý pátek nařídil několika desítkám obyvatelů zchátralých domů, převážně Romů, aby se vystěhovali. Pobyt v budovách je podle úřadu životu nebezpečný. Romové z celé republiky ale často nemají možnost najít lepší bydlení, uvedla dnes asociace na webu Romea.cz.

Asociace Romů nejprve ve svém prohlášení požádala o rychlé řešení situace v domech v Ostravě-Přívoze. "Vyzýváme městskou část, aby zajistila všem obyvatelům těchto domů přechodné bydlení na ubytovnách, a nájemníkům, kteří řádně plní povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy, přidělila adekvátní bydlení ve svém obvodu," sdělilo vedení asociace. Podobné podmínky však podle ní panují v řadě dalších českých měst. Bydlení prý proto patří k největším problémům romských komunit v Česku. "Nedostupnost bydlení pro lidi v hmotné nouzi udržuje sociálně vyloučené osoby v začarovaném kruhu," uvedla asociace.

"Vzhledem ke špatné sociálně-ekonomické situaci většina romských rodin s dětmi využívá nájemní bydlení, případně bydlení na předražených ubytovnách. Romské rodiny rovněž velmi obtížně získají nájemní bydlení prostřednictvím realitních kanceláří, a to i v případech, kdy řádně pracují a mají finanční prostředky na hrazení nájmu," popsalo vedení asociace situaci.
 
Zmíněné podmínky pak podle asociace vytěsňují Romy do okrajových částí měst s nízkou, nebo žádnou dostupností služeb a do domů a bytů v tak špatném stavu, že ohrožují zdraví jejich obyvatel, stejně jako v Ostravě-Přívoze. "Zkušenosti z praxe i výzkumy naznačují, že absence možnosti bydlení a následná migrace rodin s dětmi, je jednou z bariér vstupu na trh práce i úspěšnosti dětí ve školách a dalším vzdělávání," doplnila asociace.
 
Vyzvala proto vládu, aby se začala touto problematikou zabývat. "Je nezbytně nutné vypracovat věcný záměr zákona o sociálním bydlení, který by systematicky a konkrétně upravoval postavení státu a povinnosti měst a obcí v oblasti bytové politiky ve vztahu k osobám ohroženým sociálním vyloučením," sdělila asociace. Podle ní by měl zákon určit cílovou skupinu osob, minimální standard bydlení a právní rámec tvorby bytového fondu pro účely sociálního bydlení.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO