Dění na největší evropské bezpečnostní show druhým rokem exkluzivně sledoval dron SkyRanger

Letošní ročník prestižní mezinárodní akce Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR byl ve znamení nepříznivých povětrnostních podmínek. Poprvé v sedmnáctileté historii byla dokonce zrušena vystoupení letců. Nad letištním areálem v Mošnově tak dostal více prostoru SkyRanger, jediný dron mající oprávnění na této prestižní evropské show létat.  

Na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil Armády České republiky poprvé bezpilotní letadlo, neboli dron SkyRanger, vzlétl již v září 2016. Stalo se tak poté, co společnost Audiopro, jež je v České republice výhradním partnerem kanadského výrobce Aeryon, získala po více než ročním jednání a vyřizování nezbytná povolení. Neobešlo by se to však bez podpory a souhlasu ze strany Jagello 2000, hlavního organizátora akce dávno známé i za hranicemi Evropy. „Společnost Audiopro je naším strategickým partnerem jedenáct let, a tak jsme, když její zástupci přišli s myšlenkou využít SkyRanger na mošnovském letišti v průběhu naší akce, učinili výjimku a podpořili tento záměr,“ vysvětluje Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. Show se totiž koná v areálu mezinárodního letiště, navíc za běžného provozu, a tak je zde létání jakýchkoliv bezpilotních prostředků striktně zakázáno.

„Dron, obzvláště v areálu, kde se pohybují desetitisíce návštěvníků a probíhá letecký provoz, je jistým bezpečnostním rizikem,“ podotýká plukovník gšt. Jaroslav Míka, letový ředitel akce. Vzhledem ke skutečnosti, že se provoz bezpilotních prostředků pro vystoupení na veřejnosti řídí směrnicí Úřadu pro civilní letectví s hodně detailními a striktními podmínkami, mohl se SkyRanger vznést k nebi pouze v určité oblasti, v čase neohrožujícím letový provoz a pod pečlivým dozorem právě letového ředitele. „Dalo by se říci, že jsem byl v ten okamžik k pilotovi dronu možná přísnější než ke kterémukoliv armádnímu profesionálovi,“ přiznává Míka. Vše ale proběhlo na výbornou, a tak nestálo nic v cestě tomu, aby SkyRanger opět získal nezbytná povolení a zopakoval svoji misi na Mošnově také v letošním roce. A ten se zapíše do historie zářijové akce zatím nejnepříznivějšími povětrnostními podmínkami. S těmi se, na rozdíl od ostatních letadel, SkyRanger popral bez sebemenších problémů.

„SkyRanger dokáže na rozdíl od běžně dostupných dronů létat téměř v jakýchkoliv povětrnostních podmínkách. Takže poté, co byly zrušeny letové ukázky právě z důvodu nízké oblačnosti, nic nebránilo tomu, abychom vzlétli my,“ konstatuje Andrej Hronec, generální ředitel Audiopro, který zároveň dron pilotuje. Dronu přitom nevadil ani déšť, který vytrvale zkrápěl areál letiště, ani občasné poryvy větru. „Určitě bylo přínosné mít možnost sledovat ukázky z jiného úhlu než běžný divák, a to ze vzduchu,“ přitakává Míka, který tak spatřoval možnost využití dronu i jako preventivního nástroje při vlastním dohledu nad průběhem akce. „Jedna z kamer, kterou má SkyRanger k dispozici, je charakteristická třicetinásobným optickým zoomem, takže dokážeme pozorovateli nabídnout opravdu velký detail,“ potvrzuje slova letového ředitele Hronec. Podle něj přitom jak ovládání, tak zejména manipulace s dronem s rozměry 25x50 cm a váhou 2,4 kg, je výborná. „Díky své obrovské mobilitě, technickým vlastnostem, široké škále příslušenství a kompatibilních nástrojů, byl SkyRanger připraven k akci v řádu minut. Ve vzduchu pak mohl létat nepřetržitě až padesát minut,“ vysvětluje Hronec. Řada návštěvníků přitom ani nezaregistrovala, že se jen pár desítek metrů od nich vznáší bezpilotní letadlo plné špičkové techniky. Jeho provoz byl tak tichý, že na něj musel upozorňovat ve svých komentářích moderátor. „Tak jako pro vystupující, kteří si z Mošnova odnesou záznam svého vystoupení ze vzduchu, i pro mě bylo nasazení SkyRangeru přínosem. Diváci pak byli alespoň částečně uspokojeni touto nezvyklou leteckou ukázkou, když nám letos počasí nepřálo a uzemnilo téměř veškerou leteckou techniku na zemi,“ uzavírá Jaroslav Míka.
 
Základní charakteristika sAUV SkyRanger:

-    jeho rozměr je 25 x 50 cm a hmotnost pouhých 2,4 kg (obrovskou výhodou je jeho mobilita a možnost nasazení k akci v řádu minut se schopností letu až 50 minut),
-    nenáročný transport – přeprava včetně příslušenství v menším kufru, popřípadě na zádech ve speciálně navrženém batohu,
-    může létat za snížené viditelnosti, v dešti či sněhové vánici při teplotách v rozmezí -30 °C až +50 °C v různých nadmořských výškách, a to až do výšky 4 500 metrů nad mořem,
-    běžně létá při větru 65 km/h, ale bez problému zvládne nárazy větru dosahujících až 90 km/h,
-    je kompatibilní s řadou kamer pro noční i denní pozorování v HD kvalitě, přičemž samozřejmostí je možnost instalace termokamery či kamery s digitální stabilizací obrazu,
-    kamera může sledovat a zaostřit až deset pohyblivých cílů a má až 30násobný optický zoom,
-    využívá nejmodernější technologie v komunikaci, řízení a navigaci, přenosu dat, zabezpečení a šifrování.

V současné době se SkyRanger používá převážně k taktickému monitorování situace a navádění, zabezpečení oblastí a konvojů, skrytému pozorování a sběru informací i k podpoře při odminování prostor. Díky schopnosti okamžitého nasazení se často používá při řešení nouzových a katastrofických událostí. Proto je ideální pro složky integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů a armády, což dokládá jeho dlouholeté prověření při nasazení v České republice i ve světě.

Bližší informace jsou k dispozici na stránkách http://www.audiopro.cz v oddělení speciální techniky. Záznamy z loňského ročníku naleznete na YouTube profilu Dnů NATO v Ostravě, kde budou ke zhlédnutí i letošní záznamy.